Targowy marzec – promocja europejskiej wieprzowiny w Japonii

/ piątek, 17 Luty 2017 / Aktualności

Już w marcu europejska wieprzowina ponownie zawita do Kraju Kwitnącej Wiśni. Tym razem zaprezentowana zostanie na targach Foodex Japan, odbywających się w Tokio/Chiba w dniach 7-10 marca 2017 r. Foodex Japan to największa w Azji impreza targowa branży spożywczej. W ciągu 4-dniowego wydarzenia organizatorzy oczekują ponad 75000 przedstawicieli branży spożywczej z Japonii i całego świata, którzy będą mogli zapoznać się z ofertą ponad 3000 wystawców.

W ramach kampanii „Rozsmakuj się w Europie”, podobnie jak w ubiegłym roku, zorganizowane zostanie stoisko targowe producentów i przetwórców mięsa wieprzowego z UE. Ekspozycji towarzyszyć będą połączone z degustacją pokazy kulinarne, którym przyświeca idea spotkania kultur i tradycji kulinarnych Europy i Japonii, ze szczególnym naciskiem położonym na odżywcze i smakowe walory wieprzowiny.

W specjalnie na tę okazję skomponowanym menu znajdą się potrawy sporządzone według własnych autorskich receptur przez Kohei Yagi – genetyka, konsultanta kulinarnego, kucharza, a przede wszystkim niestrudzonego popularyzatora kuchni japońskiej w Polsce. On też poprowadzi pokazy. Jak sam zdradza, w menu niekwestionowanym bohaterem będzie europejskie mięso wieprzowe, którego wyjątkowy smak wzbogaci dania zarówno doskonale znane Japończykom, jak i kulinarne innowacje w stylu japońsko-europejskiego fusion.

Targi Foodex Japan 2017 stworzą niepowtarzalną możliwość bezpośredniego zapoznania się z japońskim rynkiem spożywczym. Z pewnością będą również okazją do nawiązania interesujących kontaktów biznesowych.

TOP