Czy europejska wieprzowina podbije rynki Kanady i Japonii?

/ poniedziałek, 04 Kwiecień 2016 / Aktualności

Zbliżają się najważniejsze wydarzenia kampanii „Let’s Meat!” promującej europejską wieprzowinę na rynkach Japonii i Kanady – prezentacja na targach w obu krajach. Już w tym tygodniu rusza impreza Toronto Food & Drink Market, która potrwa w dniach 8-10 kwietnia 2016. Chwilę później, w dniach 13 – 15 kwietnia, w Tokio odbędą się targi Japan Meat Industry Fair.

Na obu imprezach powstanie wspólne stoisko producentów i przetwórców mięsa wieprzowego z UE, na którym odbywać się będą zarówno rozmowy biznesowe, jaki i pokazy kulinarne kończące się degustacjami przygotowanych potraw. Dodatkowo, w Toronto pierwszego dnia targów odbędzie się inauguracyjne seminarium i rozmowy B2B w Konsulacie Generalnym RP O polsko-kanadyjskiej współpracy. Czy polskie mięso podbije kanadyjskie stoły?”.
Wydarzenia organizowane są w ramach kampanii promocyjno-informacyjnej „Rozsmakuj się w Europie”, prowadzonej na zlecenie Związku „Polskie Mięso”, zrzeszającego blisko 70 największych polskich producentów branży mięsnej. Witold Choiński, prezes Związku, wyjaśnia:
Kampania „Rozsmakuj się w Europie”prowadzona będzie w latach 2015 – 2018. Skierowana jest do odbiorców biznesowych. Wśród zaplanowanych działań znajduje się m.in. prezentacja oferty na najważniejszych targach spożywczych w Japonii i w Kanadzie czy organizacja misji gospodarczych. Powstała też strona kampanii: www.letsmeat.eu. Już w tym tygodniu lecimy z przedstawicielami polskich firm mięsnych do Toronto, gdzie powstanie pierwsze stoisko targowe w ramach kampanii, a także odbędzie się inauguracyjne seminarium w Konsulacie RP. Odnotowujemy duże zainteresowanie naszą wizytą ze strony kanadyjskich partnerów.

Hasłem przewodnim i sloganem kampanii jest: „Let’sMeat!”, zachęcające do zapoznania się z europejską wieprzowiną. Dlatego też na stoiskach odbędą się pokazy kulinarne wraz z degustacjami, których motywem przewodnim będzie spotkanie kuchni europejskiej z kuchnią kanadyjską i japońską. Temu motywowi podporządkowana jest scenariusz pokazów oraz menu. Marcin Budynek, kucharz odpowiedzialny za organizację pokazów w Toronto, opowiada:
Kanada jest kulinarnym tyglem smaków. W naszym menu wykorzystane zostaną tradycyjne elementy kuchni kanadyjskiej, połączone z nowymi trendami z Europy. Głównym składnikiem dań będzie oczywiście wieprzowina, jednak istotna rolę dla wdrożenia idei kulinarnego spotkania spełniać będą także różnego rodzaju dodatki. Nie zabraknie charakterystycznych dla Kanady owoców lasu: grzybów czy żurawiny. Idealnie do dań mięsnych pasuje także flagowy dla Kanady syrop klonowy, który charakteryzuje się przyjemnym smakiem oraz aromatem czy oryginalny specjał kuchni kanadyjskiej –  liść paproci. W menu znajdą się więc m.in. kotlety mielone z łopatki wieprzowej w sosie grzybowym i z puree ziemniaczanym z dodatkiem oscypka czy wieprzowina pieczona w cieście francuskim z sosem żurawinowym i smażonym liściem paproci.

KoheiYagi, kucharz odpowiedzialny za organizację pokazów kulinarnych w Tokio, dodał:
W europejskiej wieprzowinie Japończycy cenią delikatność, smak umami oraz posmak tłuszczu.Propozycje dań w menu na pokaz zostały przygotowane w taki sposób, aby podkreślić te właśnie atrakcyjne dla Japończyków cechy europejskiej wieprzowiny. W menu wykorzystane zostaną tradycyjne elementy kuchni japońskiej, takie jak wasabi, sosKanzuri czy miso, połączone z europejską wieprzowiną i europejskimi dodatkami i przepisami kulinarnymi. W menu znajdzie się więc m.in. typowe japońskie danie – wieprzowina z imbirem, lecz z dodatkiem polskiego chrzanu czy kakuni (boczek) przyrządzony w polskiej wódce, a także tradycyjny, polski bigos.
Celem pokazów i degustacji jest przedstawienie potencjalnym konsumentom, że europejska wieprzowina może mieć nowe i niekonwencjonalne zastosowanie w daniach znanych Kanadyjczykom i Japończykom z codziennego życia, które skutkować mają zaskakującymi doznaniami smakowymi. Pokaz będzie swoistą inspiracją do nowych kulinarnych spotkań oraz eksperymentów. Zachęci też do zakupu europejskiej wieprzowiny.

Zarówno rynek kanadyjski, jak i japoński są bardzo interesujące z punktu widzenia europejskich producentów wieprzowiny. Związek Polskie Mięso – organizator kampanii „Rozsmakuj się w Europie”– liczy więc, iż przyniesie ona wymierne skutki w postaci rosnących słupków eksportu wieprzowiny do obu krajów.

 

KONTAKT
Przedstawiciel organizatorów kampanii:
Katarzyna Oponowicz, Związek Polskie Mięso
Telefon: +48 22 830 26 56
E-mail: info@polskie-mieso.pl
www.polskie-mieso.pl

Przedstawiciel realizatorów kampanii:
Roland Sprung, SPC House of Media
Telefon: +48 22 439 06 00, kom. +48 602 791 940
E-mail: info@leatsmeat.eu
www.spchouseofmedia.pl

 

DODATKOWE INFORMACJE

Informacje o kampanii
Międzynarodowa kampania promocyjno-informacyjna „Rozsmakuj się w Europie” propaguje  europejską wieprzowinę na rynkach Japonii i Kanady.
Kampania prowadzona będzie w latach 2015 – 2018. Skierowana jest do odbiorców biznesowych – wśród zaplanowanych działań znajduje się m.in. prezentacja oferty na najważniejszych targach spożywczych w Japonii i w Kanadzie czy organizacja misji gospodarczych. W 2016 roku stoiska promujące europejską wieprzowinę pojawią się na targach Toronto Food + Drink Market (8-10 kwietnia) oraz Japan MeatIndustry Fair (13-15 kwietnia).
Kampania jest prowadzona na zlecenie Związku „Polskie Mięso”, zrzeszającego blisko 70 polskich producentów branży mięsnej. Podmiotem nadzorującym kampanię jest Agencja Rynku Rolnego.
Organizacją wdrażającą projekt są: dom mediowy SPC House of Media i agencja reklamowa Legend Group. SPC House of Media jako lider konsorcjum zajmuje się wdrażaniem kampanii, organizacją udziału w targach czy misji gospodarczych, natomiast Legend Group jako konsorcjant odpowiada za strategię komunikacji, kreację oraz produkcję materiałów promocyjnych.
Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz Rzeczpospolitej Polskiej.

Strona kampanii
www.letsmeat.eu

Analizy rynków
Analiza kanadyjskiego rynku mięsnego i szans dla polskich producentów
Analiza japońskiego rynku mięsnego i szans dla polskich producentów

Komunikat prasowy do pobrania

TOP