Japońscy biznesmeni skosztują europejskiej wieprzowiny w zaskakującej odsłonie

/ wtorek, 29 Marzec 2016 / Aktualności

Już niedługo europejskie mięso wieprzowe zaprezentowane zostanie w Japonii na targach Japan Meat Industry Fair, które odbędą się w Tokio w dniach 13-15 kwietnia 2016.

W ramach kampanii „Rozsmakuj się w Europie” na targach powstanie wspólne stoisko producentów i przetwórców mięsa wieprzowego z UE, na którym odbywać się będą zarówno rozmowy biznesowe, jaki i pokazy kulinarne kończące się degustacjami przygotowanych potraw.

Celem pokazów i degustacji jest przedstawienie potencjalnym konsumentom, że europejska wieprzowina może mieć nowe i niekonwencjonalne zastosowanie w daniach znanych Japończykom, które skutkować mają zaskakującymi doznaniami smakowymi. Pokaz będzie swoistą inspiracją do nowych kulinarnych spotkań oraz eksperymentów. Zachęci też do zakupu europejskiej wieprzowiny.

Europejska wieprzowina jest bardzo ceniona przez Japończyków. Wieprzowina z Danii ma 30% udziałów w japońskim rynku wieprzowiny, a ponad 50% Japończyków jest świadomych jej wysokiej jakości i walorów smakowych. W europejskiej wieprzowinie Japończycy cenią delikatność, smak umami oraz posmak tłuszczu.

Propozycje dań w menu na pokaz zostały przygotowane w taki sposób, aby podkreślić te właśnie atrakcyjne dla Japończyków cechy europejskiej wieprzowiny. Motyw spotkania kuchni japońskiej z kuchnią europejską – zgodnie z hasłem kampanii „Let’s meat!” – jest podstawowym założeniem koncepcji pokazów oraz menu, przygotowanego na jego potrzeby.

W menu wykorzystane zostaną tradycyjne elementy kuchni japońskiej, połączone z nowymi trendami z Europy. Głównym składnikiem dań będzie oczywiście europejska wieprzowina, jednak istotna rolę dla wdrożenia idei kulinarnego spotkania spełniać będą także różnego rodzaju dodatki.  Nie zabraknie charakterystycznych dla japońskiej kuchni: wasabi, sosu Kanzuri, czy sosu miso. Z europejskiej wieprzowiny przygotowane zostaną także typowo japońskie dania, jak np. shabu-shabu. W menu znajdzie się więc m.in. typowe japońskie danie – wieprzowina z imbirem, lecz z dodatkiem polskiego chrzanu czy kakuni (boczek) przyrządzony w polskiej wódce, a także tradycyjny bigos.

Zachęcamy do udziału w targach Japan Meat Industry Fair! Oferujemy kompleksową organizację wyjazdu i atrakcyjne warunki uczestnictwa. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

TOP