Europejsko-kanadyjskie spotkanie przy stole

/ wtorek, 29 Marzec 2016 / Aktualności

Już niedługo europejskie mięso wieprzowe zaprezentowane zostanie w Kanadzie na targach Toronto Food & Drink Market, które odbędą się w dniach 8-10 kwietnia 2016 w Toronto.

W ramach kampanii „Rozsmakuj się w Europie” na targach powstanie wspólne stoisko producentów i przetwórców mięsa wieprzowego z UE, na którym odbywać się będą zarówno rozmowy biznesowe, jaki i pokazy kulinarne kończące się degustacjami przygotowanych potraw.

Celem pokazów i degustacji jest przedstawienie potencjalnym konsumentom, że europejska wieprzowina może mieć nowe i niekonwencjonalne zastosowanie w daniach znanych Kanadyjczykom z codziennego życia, które skutkować mają zaskakującymi doznaniami smakowymi. Pokaz będzie swoistą inspiracją do nowych kulinarnych spotkań oraz eksperymentów. Zachęci też do zakupu europejskiej wieprzowiny.

Kuchnia kanadyjska jest niejednolita, stanowi mieszankę smaków z wielu rożnych stron świata. Dlatego też Kanada jest kulinarnym tyglem smaków, przyzwyczajeń i połączeń kulinarnych tradycji. Największy wpływ na kuchnie kanadyjską ma Europa. Dzięki temu, Kanada to doskonałe miejsce na zaprezentowanie pokazów kulinarnych i degustacji wokół przewodniego hasła kampanii „Let’s meat”, nawiązującego do idei spotkania. Motyw spotkania kuchni kanadyjskiej z kuchnią europejską jest podstawowym założeniem koncepcji pokazów oraz menu, przygotowanego na jego potrzeby.

W menu wykorzystane zostaną tradycyjne elementy kuchni kanadyjskiej, połączone z nowymi trendami z Europy. Głównym składnikiem dań będzie oczywiście europejska wieprzowina, jednak istotna rolę dla wdrożenia idei kulinarnego spotkania spełniać będą także różnego rodzaju dodatki. Nie zabraknie charakterystycznych dla Kanady owoców lasu: grzybów czy żurawiny. Idealnie do dań mięsnych pasuje także flagowy dla Kanady syrop klonowy, który charakteryzuje się przyjemnym smakiem oraz aromatem. Nie zabraknie także oryginalnego specjału kuchni kanadyjskiej, czyli liści paproci.

Każdego dnia targów prezentowane będą typowe dania kuchni kanadyjskie w nowej, zaskakującej odsłonie z wykorzystaniem wysokiej jakości wieprzowiny europejskiej. W menu znajdą się m.in. kotlety mielone z łopatki wieprzowej w sosie grzybowym i z puree ziemniaczanym z dodatkiem oscypka czy wieprzowina pieczona w cieście francuskim z sosem żurawinowym i smażonym liściem paproci.

Zachęcamy do udziału w targach Toronto Food & Drink Market! Oferujemy kompleksową organizację wyjazdu i atrakcyjne warunki uczestnictwa. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

Zapraszamy na seminarium i rozmowy B2B O polsko-kanadyjskiej współpracy. Czy polskie mięso podbije kanadyjskie stoły” w piątek 8 kwietnia 2016 w Konsulacie Generalnym RP w Toronto!

TOP