Japoński apetyt na europejską wieprzowinę

/ czwartek, 17 Marzec 2016 / Aktualności

Zapotrzebowanie na wieprzowinę w Japonii jest na tyle wysokie, iż kraj ten znajduje się zarówno w światowej czołówce produkcji, jak i importu tego mięsa.

Japonia jest trzecim największym producentem wieprzowiny w regionie Azji
i Pacyfiku, który odpowiada za 58% światowej produkcji (dane za rok 2012).

Jednakże, połowa spożywanego w Japonii mięsa pochodzi z importu. W 2012 roku kraj ten był największym na świecie importerem wieprzowiny i ten trend utrzymywał się już od roku 2005. Zapotrzebowanie to wynika z problemów środowiskowych, ograniczonej przestrzeni pod hodowlę i katastrof naturalnych. Ten region został silnie dotknięty przez epidemię świńskiej grypy, co zaburzyło relacje popytu i podaży.

Największymi dostawcami mięsa do Japonii są kraje Ameryki Północnej – USA i Kanada, z których pochodzi ok. 65% importu wieprzowiny. Jednakże polscy producenci również skorzystali z japońskiego apetytu na wieprzowinę. Japonia byłtrzecim krajem pod względem wartości, do którego eksportowano polską wieprzowinę – eksport w 2011 roku był wart ponad 200 000 000 PLN. Do lutego 2014 polskim hitem eksportowym do Japoniibyło mięso wieprzowe mrożone i wędliny.

Niestety, przypadki ASF w Polsce sprawiły, że został nałożony czasowy zakaz na import polskiej wieprzowiny do tego kraju. Gdy zostanie zniesiony, Japonia znów będzie atrakcyjnym rynkiem zbytu dla polskich producentów, jako że zapotrzebowanie na to mięso w tym kraju nie spada, a drogi do eksportu są już przetarte. Szacuje się, że popyt na importowaną wieprzowinę (zarówno schłodzoną jak i mrożoną) będzie stale wzrastał, a jej cena będzie stosunkowo stabilna.

Jeśli chcą Państwo bliżej poznać japoński rynek spożywczy, zachęcamy do udziału w targachJapan MeatIndustry Fair, które odbędą się w Tokio w dniach 13-15 kwietnia 2016. Oferujemy kompleksową organizację wyjazdu i atrakcyjne warunki uczestnictwa. Zainteresowanych prosimy o kontakt!

TOP